Podsumowanie akcji charytatywnej przedszkolaków „Pomoc dla rekinka Akki”

Podsumowanie akcji charytatywnej przedszkolaków „Pomoc dla rekinka Akki”. Rekin mieszka w Oceanarium we Lwowie. W ramach zbiórki przedszkolakom udało się zebrać wartość równą 250 dolarów. Pieniądze zostały przekazane Oceanarium. Dwóm grupom (Minionki i Słoneczka), udało się zebrać najwięcej funduszy (ponad 500 zł), z tego też względu pracownicy Oceanarium we Lwowie postanowili wyrazić swoją wdzięczność za wsparcie i propagowanie pomocy zwierzętom w objętej wojną Ukrainie, wysyłając na pamiątkę współpracy skamieliny zębów rekina. Pragniemy podziękować, w imieniu rekinka-Akki, z całego serca dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim osobą zaangażowanym w naszą akcję. Pomoc dla rekinka we Lwowie jest częścią projektu „Globalnie i lokalnie pomagamy zwierzeniom”, jest on realizowany w Przedszkolu w ZSP w Szemudzie. Ciekawostki: 1. Skamieniałe zęby zmieniłi kolor, ponieważ zachowany ząb rekina przyjmuje minerały z otaczającego go osadu i ostatecznie zmienia kolor – często na czarny. Otaczające minerały, zwłaszcza fosforany, w osadzie, w którym zakopany był ząb rekina, były powoli wchłaniane w procesie zwanym permineralizacją. 2. U większości ssaków występują zaledwie dwa komplety zębów: mleczne i stałe. Tymczasem rekiny mogą co kilka dni wymieniać zużyte lub wyłamane zęby, dzięki temu przez całe życie pozostają sprawnymi i niezwykle skutecznymi myśliwymi. Rekiny nie muszą się tego obawiać, one nie wiedzą, co to kamień nazębny, próchnica, zapalenie miazgi i nie cierpią na luki w uzębieniu. Dzieje się tak dlatego, iż dorosłe osobniki posiadają nawet do trzech tysięcy zębów, ułożonych w górnej oraz dolnej szczęce w 2-6 szeregach. Tylko dwa pierwsze rzędy odgrywają rolę w pobieraniu pokarmu, pozostałe – tworzą zęby zapasowe, które stopniowo narastają, przesuwając się ku przodowi. Po zużyciu zębów z pierwszych szeregów, stopniowo zastępują je zęby z dalszych rzędów. Taka wymiana może się odbywać nawet co 5 dni, przez cały okres życia rekina (w efekcie rekin może zużyć w ciągu 10 lat około 24 tysięcy zębów).