” Zdrowo jem, więc wiem”

Dzieci z zerówki z ZSP w Szemudzie biorą udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jest to projekt organizowany przez BOŚ Fundację pod patronatem Małżonki Prezydenta RP.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Podczas zajęć w przedszkolu dzieci uczą się, eksperymentują, zdobywają wiedzę o zasadach związanych ze zdrowym odżywianiem. Biorąc udział w projekcie zależy nam aby wiedzę zdobyły nie tylko dzieci ale ich rodzice, dlatego też chcemy dać im kilka ważnych wskazówek jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe swoich dzieci. Pani Zuzanna Jędrzejczak opisała skuteczną metodę 5 kroków jak zmienić złe nawyki żywieniowe:

Nazwać nawyk – ważną rzeczą jest, aby uświadomić sobie i dziecku, że czynność, o której mówimy stała się nawykiem, a zaprzestanie jej wykonywania sprawia mu ogromną trudność.

Gotowość do zmiany – aby zacząć zmieniać swoje nawyki, konieczne jest podjęcie świadomej decyzji o rozpoczęciu wprowadzania zmiany. Pomocne może okazać się uświadomienie dziecku, jakie będą konsekwencje pozostania przy złym nawyku. Mogą być one różne: pogorszenie stanu zdrowia, utrata przyjaciół, trudności w szkole.

Rozmowa – niezwykle ważne jest, aby dziecko zrozumiało potrzebę zmiany i zaakceptowało plan waszego postępowania. Ważne jest także, aby zaproponować dziecku inną czynność, która zastąpiłaby mu dotychczasowe zwyczaje. Mogą to być dodatkowe zajęcia sportowe albo wspólne gotowanie smacznych, ale zdrowych posiłków.

Jeden nawyk – nie zmieniamy kilku nawyków jednocześnie. Należy skupić się na jednym przyzwyczajeniu, aby konsekwentnie i systematycznie pracować nad nim każdego dnia.

Wytrwałość i wsparcie – podczas pracy nad zmianą mogą pojawiać się wątpliwości, chęć powrotu do złego nawyku. Mimo trudności starajmy się nie poddawać. Warto poprosić o pomoc najbliższych. Niezwykle ważne jest okazywanie dziecku wsparcia – np. za każdym razem, gdy wspólnie pokonamy kolejny krok ku zdrowszemu życiu, warto nagradzać je za wytrwałość.

Koordynator projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”  ZSP w Szemudzie

Katarzyna Byczkowska